Jeśli działasz na rynku od jakiegoś czasu, być może słyszałeś o narzędziu o nazwie „Profil Wolumenu”. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej temu narzędziu, wyjaśnimy, jak działa, i przedstawimy Ci kilka sztuczek, których możesz użyć, aby przyspieszyć swoją analizę.
Co to jest rofil Wolumenu? 🤔
Profil Wolumenu to zaawansowane narzędzie do tworzenia wykresów, które wyświetla aktywność handlową na określonych poziomach cen w określonym przedziale czasu. Na wykresie kreśli poziomy histogram, aby pokazać obszary, w których miał miejsce znaczny wolumen obrotu.
Różnice z Tradycyjnym Wolumenem 👀
Podstawowa różnica między Tradycyjnym Wolumenem a Profilem Wolumenu polega na tym, jak uwzględniają wolumen w odniesieniu do czasu i ceny.
Innymi słowy, Tradycyjny Wolumen mówi ci kiedy wolumen miał miejsce, a Profil Wolumenu mówi ci gdzie to się stało.
Terminologia Profilu Wolumenu 🔤
Profil Wolumenu ma kilka unikalnych komponentów i terminologii, o których powinieneś wiedzieć:
Point of Control (POC) – Jednolity poziom cen w danym okresie z najwyższym wolumenem.
Profile High – Najwyższy osiągnięty poziom ceny w określonym przedziale czasu.
Profile Low – Najniższa osiągnięta cena w określonym przedziale czasowym.
Value Area (VA) – Przedział, w którym określony procent całego wolumenu był przedmiotem obrotu w danym okresie. Zazwyczaj ten procent jest ustawiony na 70%.
Value Area High (VAH) – Najwyższy poziom cen w obszarze wartości.
Value Area Low (VAL) – Najniższy poziom cen w obszarze wartości.
Wskazówki i porady 😎
Podobnie jak w przypadku większości innych narzędzi lub badań, profil wolumenu ma wiele zastosowań.
Jedną z powszechnych strategii jest analiza, gdzie znajdują się obszary wartości z poprzedniego okresu w stosunku do bieżącej ceny. Jeśli bieżące ceny znajdują się poza obszarem wartości z poprzedniego okresu, można założyć, że składnik aktywów jest w trendzie. Jeśli cena nadal mieści się w obszarze wartości z poprzedniego okresu, niektórzy mogą oznaczyć ten składnik aktywów jako podlegający konsolidacji. Określanie trendu i konsolidacja są często używane w połączeniu, odpowiednio, z podążaniem za trendem i strategią wykonywania średniej rewersji.
Inną powszechną strategią jest użycie „Dziewiczych” Punktów Kontroli (VPOC) jako kluczowych poziomów zasobu. VPOC to poziomy, które nie zostały jeszcze ponownie przetestowane i pozostają nietknięte przez bieżącą akcję cenową od czasu ich powstania. Chodzi o to, że jeśli po określonej cenie było dużo akcji, to prawdopodobnie najwięksi uczestnicy rynku mają pozycje z tego poziomu. Może to powodować przewidywalne zachowanie, z którego mogą skorzystać bystrzy inwestorzy.
لا يُقصد بالمعلومات والمنشورات أن تكون، أو تشكل، أي نصيحة مالية أو استثمارية أو تجارية أو أنواع أخرى من النصائح أو التوصيات المقدمة أو المعتمدة من TradingView. اقرأ المزيد في شروط الاستخدام.