Cena do wartości księgowej 0,8 - poniżej 1 czyli okazja inwestycyjna. Mniej niż sektor.
Pozostałe wskaźniki utrzymują się w okolicach poziomu sektora.
Pandemię widać i tutaj nieznacznie w spadku przychodu -6% R/R jednak z zachowaniem wzrostu zysku.
Scoring Piotroskiego 6

Przez lata dość stabilny, powolny wzrost przychodów pomimo to za przychód tej spółki z roku na rok płacimy coraz mniej. w 2013 było to 3,12zł obecnie 1,17zł.
Spadek ROE, utrzymujący się w granicach 8-11 przez ostatnie lata. Nie jest to powalająca liczba jednak spółka wygląda na stabilną w swoich działaniach. Spadek ROE to jeden z dużych minusów spółki.

Regularna dywidenda przez ostatnie lata na praktycznie stałym niezmiennym poziomie.

Wśród rekomendacji znalazłem analizy zwiastujące cenę 18 ale i takie po 13,5 z czego wg mnie ta druga liczba jest bliższa realnej wyceny obecnie.

Spółka finansowo rozwija się bardzo powoli, ma stabilny biznes i myślę, że to co daje jej duży potencjał to zmiany na rynku które możemy zobaczyć w najbliższych latach. Jest to jedna z tych spółek która nie została wzięta pod uwagę w wyścigach technologicznych, cyfrowych, automatyzacji i świata eko.

Spółka jest jednym z wiodących na rynku europejskim dostarczycieli rozwiązań technologicznych wspierających pomiary przemysłowe.
Warto przed inwestycją długoterminową odwiedzić ich stronę i zapoznać się z produktami spółki oraz modelem działania na lata 2021-2022
Spółka w najbliższych latach ma zamiar prowadzić szerszą ekspansję na rynki poza Europą.
W raporcie wymienione są również ryzyka związane z takimi posunięciami.
Aplisens stawia tutaj rzecz jasno - na rynku Polskim będą zadowoleni jeśli utrzymają obecną marżę. Rynek polski stanowi obecnie 34,6% całości sprzedaży.

Zależy im na wzroście sprzedaży na terenie Niemiec oraz Rumunii. Tutaj szacunki mówią o wzroście nawet do 30%. Rynek UE to 22,3% sprzedaży.

Rynek WNP zapewnia obecnie 37,5% sprzedaży a wzrost na tych terenach miałby sięgnąć 19% przyrostu od 2019 do 2022

Rynki krajów pozauropejskich to niestety obecnie 5,7% całości sprzedaży. Tutaj na skutek ekspancji do 2022 (od 2019) przyrost łączny miałby wynieść 68%.

Jak wspomniałem warto samemu zaglądnąć w wymieniony raport. Można tam znaleźć wiele ciekawych informacji.

Spółka nie ukrywa, że pandemia koronawirusa mocno pokrzyżowała jej plany i strategia na 2019-2022 najprawdopodobniej ulegnie modyfikacji. W 2021 spodziewają się zakończenia certyfikacji dla rynku USA i Kanady co może być dobrym sygnałem wzrostowym.

Spółka planuje utrzymać dywidendę na poziomie nie niższym niż przekazanie 25% zysków. Jest to zdrowy, niewysoki poziom, który umożliwi spółce rozwój z równoczesnym zachęceniem inwestorów do podzielenia się swoim kapitałem.

Aplisens dodatkowo planuje kontynuacje polityki skupu akcji własnych. To pozytywny sygnał, skup akcji zwłaszcza przy niskiej cenie to polityka którą zdecydowanie uwielbiam. Akcje posiadane w portfelu siłą rzeczy zyskują na wartości. Jest to niczym nieopodatkowana dywidenda, niewiele jest spółek skupujących mądrze własne akcje. Tutaj jak widać Aplisens wybiera to rozwiązanie w zamian (jak na polski rynek) niską dywidendę.

Aplisens ogłosił również, że w 2021 może być bardziej skłonny do dzielenia się zyskiem. Ja szczerze mówiąc wchodząc w tą inwestycję i widząc poziom ich rozwoju wolałbym jednak aby najpierw przez pierwsze lata mocno zainwestowali w ekspansję i szybszy wzrost przychodów. Na większe dywidendy byłbym skłonny poczekać tych kilka (3-5) lat.

Na najbliższy okres widzę dla spółki raczej powolne wzrosty ale Aplisens przekonuje mnie swoją relacją z inwestorem i planem działania, stabilną strategią. Mocno wierzę, że w perspektywie najbliższych lat spółka może osiągnąć sukces równocześnie z dość niskim ryzykiem wejścia w inwestycję od strony inwestora indywidualnego.

Powyższy pomysł jest jedynie moją własną opinią i nie stanowi porady inwestycyjnej.



Fundamental Analysislong-termValue

إخلاء المسؤولية