Czas na kolejne, miesięczne podsumowanie wyników spółki. Na poprzednie wpisy zapraszam na koniec tego pomysłu. ----- Na początku sierpnia poznaliśmy wyniki za pierwszą połowę tego roku. W mojej ocenie nie zachwyciły i inwestorzy chyba mieli podobne zdanie sprzedając swoje akcje. Wynik r/r za 2Q23 był lepszy o 2,6% podczas gdy wzrost przychodów kwartał do kwartału wyniósł +31%. Całe pierwsze półrocze wygenerowało zysk netto lepszy o 3,8% przy przychodach +15% w tym samym okresie. To pokazuje rosnące koszty, a więc spadającą marżę. Spółka wsparła Ukrainę w pierwszym półroczu (konkretnie w 1Q23) kwotą 2mln$ jednak i tak koszty zarządu bez tego by wzrosły o 14,5%.
Poniżej kilka danych z raportu półrocznego: • Zysk brutto wzrósł o 14,9% do 116 235 USD z 101 144 USD w I półroczu 2022. • Marża zysku brutto pozostała relatywnie stabilna na poziomie 8,33% w porównaniu z 8,35% w I półroczu 2022. • Koszty sprzedaży wzrosły o 10,3% do 38 187 USD z 34 632 USD w I półroczu 2022. • Koszty ogólnego zarządu wzrosły o 23,3% do 28 023 USD z 22 735 USD w I półroczu 2022. Koszty te zawierały wydatki na pomoc Ukrainie w wysokości 2 mln USD. • EBITDA była dodatnia i wyniosła 53 779 USD w porównaniu do 46 431 USD w I półroczu 2022.
Spółka nadal główne przychody generuje w krajach było ZSRR, gdzie wzrost r/r wyniósł 17,9%. To co daje spory plus do 1H23 to wzrost przychodów w krajach Europy Zachodniej o 51,1%.
Tutaj chciałbym zwrócić uwagę na marżę brutto, która spadła kolejny kwartał. Dodatkowo marża netto również spadła i pytanie jak to przełoży się na końcówkę roku. Spółka deklaruje, że nie będzie walczyć poprzez obniżenie marży, ale z drugiej strony to już może się dziać. Nawet dołożenie do wyniku 2mln$ przekazanych na UKR nie poprawia tego wskaźnika. W raporcie możemy też znaleźć informacje, że w 2022 roku w tym samym okresie rozliczeniowym średni kurs dolara wynosił 4,4zł podczas gdy w 2023 było to 4,1zł. To oznacza, że w 2022 roku zysk w PLN wynosił 119,4mln zł netto, a w 2023 118,2 mln zł netto. Ponieważ spółka jest notowana na GPW to może mieć to znaczenie dla inwestorów liczących zyski i potencjalną dywidendę jaka wpłynie w przyszłości na konta maklerskie. Jest to też wątek, który poruszałem wielokrotnie, dopóki USD względem PLN jest tańszy r/r to kurs akcji może mieć problemy z przebiciem pewnych poziomów. Uwaga! w samym raporcie dla przyjęcia porównywalnych danych kurs USDPLN jest przyjęty przez spółkę na poziomie 4,2744zł co pomaga porównywać dane r/r. Z raportu można wyczytać kilka ciekawych rzeczy (również malutki błąd, który do znalezienia zostawiam inwestorom spółki, bez wpływu jednak na wynik raportu) i zachęcam do jego przeczytania.
Szacunki za lipiec 2023
W dniu 21.08 poznaliśmy szacunki za lipiec, które wyniosły 220mln$. Wykres 1. Przychody miesięczne
Wzrost przychodów r/r wynosi +10% jednak co warto zaznaczyć, nadal walczymy z niską bazą z 2022 roku. Jeśli porównamy sprzedaż do 2021 roku to przychody spadły o 4%. ”Tutaj chcę zwrócić uwagę na pewien szczegół. Kiedy w szacunkach za czerwiec przychody były rekordowe to Costas Tziamalis, wiceprezes Grupy Asbis porównał wyniki do 2021 roku, jednak przy lipcu pominął już ten aspekt. Więc albo spółka trzyma się zasady i porównuje również te słabsze wyniki do 2021 albo niech porównuje tylko do 2022 roku. Inaczej mamy wybiórcze porównywanie danych wg tego co jest korzystniejsze.” Idąc dalej jeśli porównamy lipiec do czerwca to w 2021 i 2022 roku spadek mc/mc w przychodach wynosił ok. 2%. Jednak spadek przychodów lipca 2023 do czerwca 2023 wyniósł, aż 18%. Sierpień też może nie być najlepszy i przychody mogą wynieść max. 230mln choć raczej spodziewam się spadku w okolicę 210mln $ i dopiero wynik za wrzesień może zaskoczyć jakimś pozytywnym sygnałem.
Analiza Techniczna.
W czerwcu pisałem, że dopiero początek lipca da jakieś odbicie na spółce i faktycznie z poziomu 26,5zł nastąpiło silne odbicie. W ostatnim pomyśle założyłem, że maksimum jakie spółka może osiągnąć to 32,88zł. Maksimum osiągnięto na 32,5zł co można uznać za realizację tej prognozy. Wykres 2. Interwał dzienny | realizacja pomysłu z lipca
Ponieważ od kilku miesięcy pracuję na tym samym wykresie to tym razem zostanie on trochę przebudowany. Nadal możliwe jest rozegranie formacji klina zwyżkującego, który na Asbis jest dość często rozgrywany. To co jednak musi się teraz rozegrać to obrona 28,5zł. Pokonanie tego poziomu spowoduje wybicie dołem z klina i w efekcie mocniejszy ruch w dół. Wówczas zasięg spadku oceniłbym na 27,6zł gdzie nastąpiłaby możliwa korekta w górę nawet pod 30zł czyli test dolnej krawędzi klina zwyżkującego.
Wykres 3. Interwał dzienny
Gdyby jednak nie doszło do obrony 27,6zł i kurs przebiłby to wsparcie docierając do 26,5zł to wówczas pojawiłoby się duże ryzyko formacji RGR z prawym ramieniem na 30zł. Formacja RGR by się wówczas potwierdzała również w wolumenie gdzie przy „Głowie” mielibyśmy niższy wolumen niż przy budowie lewego ramienia formacji. Dlatego w przypadku krótkiego ruchu w górę warto ustawić alerty na spółce i obserwować w określonych cenach. W mojej ocenie w średnim okresie spółka może być walorem o podwyższonym ryzyku, na który warto szczególnie uważać biorąc pod uwagę, że wyniki za sierpień mogą również rozczarować inwestorów. Kolejne więc rozczarowanie może znacząco obniżyć morale wielu z nich. Wsparcie: 28,5/27,6/26,3zł Opór: 30/31/32,5zł
Teoria formacji RGR dla wolumenu:
Wykres 4. RGR
Oto kilka wskazówek z teorii AT dotyczącej formacji RGR. Jeśli chodzi o wolumen przy poszczególnych częściach formacji, to idealny scenariusz wygląda następująco: R - Lewe ramię - Wzrost wolumenu podczas tworzenia szczytu i spadek wolumenu podczas korekty. G - Głowa - Wzrost wolumenu podczas tworzenia szczytu głowy, ale jest on niższy niż podczas tworzenia lewego ramienia. Podczas korekty po głowie wolumen również spada. R - Prawe ramię – Tutaj wolumen powinien być niższy niż w dwóch poprzednich przypadkach, zarówno podczas wzrostu, jak i korekty.
Notka: Spojrzenie na spółkę jest moją prywatną i obiektywną opinią. Nie jest w żaden sposób zachętą do wykonywania jakichkolwiek transakcji na akcjach. Sam pomysł jest próbą obserwacji zachowania kursu w dłuższym okresie czasu i weryfikacji wpisów w kolejnych miesiącach. Akcji nie mam i nie mam zamiaru ich kupować, co w mojej ocenie pozwala zachować obiektywne spojrzenie na wykres i samą spółkę.
لا يُقصد بالمعلومات والمنشورات أن تكون، أو تشكل، أي نصيحة مالية أو استثمارية أو تجارية أو أنواع أخرى من النصائح أو التوصيات المقدمة أو المعتمدة من TradingView. اقرأ المزيد في شروط الاستخدام.