Od 23.06 jesteśmy świadkami być może najważniejszych wydarzeń związanych z wojną na Ukrainie od czasu jej rozpoczęcia. Póki co zachowuję spokój i czekam na rozwój sytuacji, ale ten czas postanowiłem poświęcić na analizę firmy BDX

Analizę chciałbym zacząć od spojrzenia na fundamenty, wyniki i działania firmy Budimex. Pogląd na całą sytuację pozwoli w jakiś sposób wyjaśnić miejsce, w którym się znajdujemy, a także przedstawić szanse i zagrożenia, które mogą nas czekać.

Budimex to największa spółka wchodząca w skład indeksu WIG-Budownictwo. Odpowiada ona za około 53% udziałów w tym indeksie, a także na przestrzeni ostatnich sesji handel akcjami BDX ważył 33% obrotu całego indeksu. To jasno pokazuje, że mamy do czynienia z największym graczem z tego sektora.

Firma ta nie byłaby w stanie osiągnąć obecnej pozycji bez zdywersyfikowanej oferty, żeby dać wam pogląd, to wymienię kilka z obszarów, w których są obecni:

  • Budownictwo ogólne (od mieszkań, po obiekty sportowe)
  • Budownictwo kolejowe - zarówno infrastruktura torowa jak i perony oraz dworce
  • Mieszanki mineralno-asfaltowe - wszystko co potrzebne do położenia nowych dróg
  • Usługi sprzętowe - szeroka flota sprzętu do różnych zastosowań


A to i tak nie wszystko. Z obrazu firmy wyłania się idealny kandydat do odbudowy Ukrainy, ale czy oni zdają sobie z tego sprawę? Odpowiedź jest następująca: Jak najbardziej tak. Już od początku wojny starają się o wpływy, które mogą im pomóc w późniejszych kontraktach i przetargach. Poza udziałem w spotkaniach z ukraińskim biznesem naciskają również wewnątrz naszego kraju na zajęcie się sprawą możliwej odbudowy zniszczonej infrastruktury naszego sąsiada. Ponadto, w szeregach Budimexu zatrudnionych jest wielu Ukraińców i część z nich przygotowywana jest do projektów, które mogą być realizowane, gdy sytuacja się uspokoi.

Fundamentalnie, analizowana przeze mnie spółka wygląda na prawdę dobrze. Na przestrzeni ostatnich lat widzimy niemalże stały wzrost przychodów oraz wysokie zyski. Spółka w zeszłym roku operowała na marży brutto wynoszącej nieco ponad 10%, a ROE za Q1 23' wyniosło 42% przy średniej indeksu WIG-Budownictwo 8.13%. Zważając również na inne wskaźniki rentowności, BDX stoi mocno ponad sektorem. Dodatkowo, spółka dzieli się z akcjonariuszami dywidendą, której stopa za 2022 rok wyniosła 5.03%. Jeśli firma utrzyma tempo, a wiele na to wskazuje - w przyszłości wyniki powinny być jeszcze lepsze.


Analizując Budimex, warto też zajrzeć do wykresu, bo tam również jest ciekawie. Przede wszystkim spółka od 1998 roku pozostaje w trendzie wzrostowym! Co prawda linia jest położona dosyć niskim kątem, ale nie zmienia to faktu, że przez 25 lat kurs nie wybił nowego dołka. Drugi trend wzrostowy, znacznie mocniejszy, ale "tylko" pięcioletni został zaznaczony na wykresie i warto mieć na niego oko.

Możecie również zobaczyć, że analiza wykonana została w wysokim interwale. Jest to spowodowane tym, że na dzień pisania analizy pozostaje ostrożny co do informacji i przebiegu sytuacji w Rosji. Rynki przy takich zawirowaniach mogą nieźle namieszać, zatem póki co odpuszczam schodzenia na niższe interwały, a jak wiadomo - im dalej oddalimy, tym mniej szumu zobaczymy.

Co obecnie się wydarzyło? Jesteśmy po korekcie, która nastąpiła po wybiciu ATH. Jej zasięg zszedł się z poziomiem 1.272 fibo z początku tego roku. Kurs zdążył wrócić na dobre tory i od kilku tygodni pozostajemy w krótkoterminowym trendzie wzrostowym.

Poniżej widzicie możliwy zasięg dużej korekty, której powtórzenie byłoby równe z rozmiarami kilkudziesięciodniowej korekty z końcówki lata 2021 roku. Widać od razu, że nawet zejście do głębszych poziomów nie złamałoby trendu wzrostowego. To informacja jednocześnie dobra i zła. Dobra, ponieważ wykonanie korekty i zejście do takich poziomów dałoby świetne podstawy do dalszych wzrostów. A zła, jak pewnie się domyślacie - rozmiar potencjalnej korekty.

Jednak, patrząc w górę, przed nami jest szczyt na poziomie 375, którego pokonanie i zamknięcie się kilku świeczek ponad nim, powinien otworzyć drogę do strefy podaży. Ta podyktowana została wielkością dwu i pół rocznego trendu wzrostowego, który rozpoczął się w 2019 roku.

Budimex pozostaje pod moją baczną obserwacją, ponieważ mamy tutaj wiele niewiadomych. Pomimo tego, że jest to mocna firma, z ogromnym potencjałem - jest ona w dużym stopniu uzależniona od decyzji i ustaleń politycznych pomiędzy Polską, a Ukrainą. Romantyczna polityka zagraniczna w tym przypadku może się okazać dla nas bardzo bolesna, ponieważ bez konkretnych ustaw, ulg, legalizacji, itd. tracimy swoją konkurencyjność. Biznes i polityka międzynarodowa potrafi być bezlitosna i pomimo tego, że pomagaliśmy Ukrainie z całych sił - nie oznacza to automatycznego udziału w chociażby części odbudowy tego kraju. To powinno zostać zagwarantowane i ustalone przez rządzących w toku wielu rozmów prowadzonych z drugą stroną. Ponadto, należy pamiętać, że inne kraje również chcą mieć swój udział w odbudowie Ukrainy i będą o to zabiegać.

Mam nadzieję, że nie zostaniemy z niczym, ponieważ koniec wojny mógłby otworzyć dla naszych firm ogromne możliwości, ale jeśli się spóźnimy na tę "imprezę" - to możemy się nie załapać nawet na okruszki...

Tym gorzkim akcentem kończę analizę tej firmy i czekam na Wasze komentarze. Jak Wy widzicie Budimex w niedalekiej przyszłości?


P.S Póki co nie zajmuję pozycji, ale jeśli znajdę odpowiedni punkt na krótszych interwałach, dopuszczam spekulacyjne zagranie z niskim SL.


Fundamental AnalysisTechnical IndicatorsTrend Analysis

يعمل أيضًا:

إخلاء المسؤولية