Ci co mnie obserwują mogli zauważyć, że od pewnego czasu jestem niedźwiedzio nastawiony. Z uwagi jednak na fakt, iż doszliśmy do poziomu ATH z 2017 roku zaczynam się zastanawiać co dalej z Bitcoinem. W swojej analizie zatytułowanej "Strefy zakupu Bitcoina" wskazałem, gdzie będę szukał miejsc do zakupów. Biorąc natomiast pod uwagę swoje analizy jakie pisałem jeszcze w lutym 2022 roku, a zatytułowane: - "BTC w ujęciu makro" - "Długoterminowa analiza czasowa BTC" - "Długoterminowa analiza wolumenowa na BTC", to dopuszczam możliwość dalszych spadków do poziomy 13K a nawet 10K za jednego Bitcoina. W analizach tych wskazałem również skąd wzięły się wyliczenia zaznaczone na wykresie zielonym kolorem. Dlatego też zachęcam do ich przeczytania. W dzisiejszej analizie chciałbym wskazać natomiast na pewne aspekty, które mogą nam mówić, że w długiej perspektywie osiągamy właśnie dno spadków.
-------------------------------------- Dno na RSI
Jak spojrzymy na wykres BTC w ujęciu logarytmicznym i wykres RSI na interwale miesięcznym to możemy zauważyć, że RSI właśnie osiągnęło historyczne dno. Tego rodzaju poziomy zarówno w 2015 jak i 2019 roku oznaczały punkty zwrotne i dołki na wykresie ceny. Powyższe może nam zapowiadać, że właśnie doszliśmy do momentu, w którym cena Bitcoina zacznie konsolidować i odbijać w górę.
Podobnie wygląda to na interwale 2T. Tu również osiągnęliśmy poziom historycznego dna. Niestety zarówno w 2015 jak i 2018 roku osiągniecie tego dna zgrywało się z zakończeniem okresu Bessy zaznaczonej zielonym kolorem. Obecnie jak widać brakuje nam jeszcze około kilkunastu tygodni. Nie oznacza to jednak, że BTC będzie czekać z chirurgiczną precyzją do tego momentu. Niemniej jednak warto mieć to z tyłu głowy.
Tak samo prezentuje się to na interwale 1T, gdzie właśnie osiągnęliśmy poziom wyprzedania na RSI. Dotychczas tylko dwukrotnie osiągaliśmy ten poziom i zawsze oznaczało to dołek. Czy obecnie powtórzy się ta sytuacja?
Na koniec warto zwrócić uwagę na interwał 3D. Poniżej już nie będę schodził z uwagi na dużą ilość chaosu. Tu nie osiągnęliśmy jeszcze dna na RSI ale znajdujemy się w strefie wyprzedania, co akurat historycznie pozwalało na osiągniecie dużych zysków. Możliwym jest jednak, że powtórzy się sytuacja z 2015 roku, kiedy to po dojściu RSI do strefy wyprzedania nastąpi odbicie a następnie dalszy gwałtowny spadek (strzałki na wykresie RSI). To pozwoliłoby na dojście wykresu ceny do linii krzywej, która była już wielokrotnie wsparciem. Dodatkowo byłoby to zgodne z cyklem i zakresem czasowym Bessy.
Jak wskazałem powyżej, ogólnie wydaje mi się, że jesteśmy w dobrym miejscu do zakończenia spadków. Z uwagi na duże interwały czasowe, trudno jednak powiedzieć czy nastąpi to już dziś, za tydzień czy za kilka tygodni. Niemniej jednak jesteśmy w miejscu z którego historycznie zawsze mogliśmy osiągnąć duże zyski. Natomiast fakt, iż wcześniej Bessa trwała około 130 tygodni nie oznacza, że i w tym przypadku tak będzie. Dlatego osobiście dokupuje BTC o czym już pisałem w poprzedniej analizie Bitcoina.
لا يُقصد بالمعلومات والمنشورات أن تكون، أو تشكل، أي نصيحة مالية أو استثمارية أو تجارية أو أنواع أخرى من النصائح أو التوصيات المقدمة أو المعتمدة من TradingView. اقرأ المزيد في شروط الاستخدام.