Handel i inwestowanie nie są łatwe. Gdyby tak było, wszyscy byliby bogaci.
Jednym z najtrudniejszych momentów dla wszystkich traderów, a zwłaszcza dla inwestorów, jest sytuacja, w której rynki mają wyjątkowo niedźwiedzie nastawienie, mają tendencję spadkową lub zmierzają w kierunku przeciwnym do ich pozycji. Dodatkową trudnością jest wzrost zmienności i wysoka niepewność. Wydarzenia te miały już na rynku miejsce w historii i należy się ich spodziewać. Każdy trader lub inwestor powinien pamiętać o prostej prawdzie: w pewnym momencie rynki będą przeciwko tobie. Bądź na to przygotowany.
Nauka tradingu lub inwestowania na niedźwiedzich i niestabilnych rynkach wymaga wielkich umiejętności, doświadczenia i opanowania. Pokazało to ostatnie 12 miesięcy. Akcje, obligacje, forex, kryptowaluty i kontrakty futures odnotowały zwiększoną zmienność w ciągu ostatniego roku. Co więc powinniśmy zrobić? Co teraz?
Powróćmy do podstaw – umiejętności, cech i sposobu myślenia, które są wymagane, aby przetrwać te chwile.
1. Planuj z wyprzedzeniem 🗺
Zaplanuj swój trading, handluj zgodnie ze swoim planem. Każda transakcja i każda inwestycja powinna mieć podstawowy plan. Zapisz podstawowe pytania przed zakupem lub sprzedażą. Na przykład, jaka jest pożądana cena wejścia? Jaka jest pożądana cena wyjścia? Jaki jest twój stop loss? Ile pieniędzy ryzykujesz? Dlaczego w ogóle dokonujesz tej transakcji lub inwestycji? W czasach niestabilności pytania te mają większe znaczenie niż kiedykolwiek. Wróć do podstaw.
2. Nie spiesz się 🧘♂️
Zmienność, a zwłaszcza panika na rynku, powoduje, że ludzie szybko reagują. Presja, szybka akcja cenowa często zmusza ludzi do działania bez na powrót do do pierwotnego planu. Nie rób tego! Nie spiesz się. Zachowaj spokój i zajmij aktualną sytuacją.
3. Bądź cierpliwy z wpisami 🎯
Wielu traderów i inwestorów mówi o kupowaniu na spadkach, ale to zdanie wyjaśnia wymagane kroki. Nie kupujesz na dołkach bez konkretnego planu. Planujesz swoją strategię, czekasz na idealne wejście i pozwalasz rynkowi przyjść do Ciebie. Kiedy rynek znajduje się w trendzie spadkowym, a zmienność jest wysoka, najważniejsze jest, aby pozostać cierpliwym w oczekiwaniu na idealne wejście. Mądrze korzystaj ze zleceń oczekujących.
4. Miej świadomość swoich ram czasowych ⏰
Czy handlujesz na jeden dzień? Miesiąc? 5 lat? Te podstawowe pytania przypomną Ci, co chcesz osiągnąć i jak cierpliwy powinieneś być. Przypomną Ci również o wykresie, na który powinieneś patrzeć, niezależnie od tego, czy powinieneś pozostać przy wykresie 30-minutowym, czy przejść na tygodniowy, który pokaże Ci dłuższą historię kwotowań.
5. Ustal strategię na wyjście 🚨
Strategia wyjścia oznacza, że bez względu na to, co się stanie, wiesz, gdzie znajduje się Twój stop loss i wiesz, gdzie jest Twój cel zysku. Bez względu na to, jak poruszać się będzie rynek, masz plan wyjścia. Nie zostawiaj niczego przypadkowi. Stwórz swoją strategię wyjścia przed zawarciem transakcji i postępuj zgodnie z nią.
6. Zawęź rozmiar pozycji 💪
Zanim się rozpocznie, zawsze należy wziąć pod uwagę dodatkową zmienność i niepewność. Wielu nowych inwestorów i traderów jednak o tym zapomina. Jeśli Ty też tak robisz, to nadszedł czas, aby dostosować swoją strategię, swój plan, pod kątem większych zakresów handlowych, zmienności. Trendy całoroczne, które definiowały rynek w przeszłości, są teraz mniej aktualne.
7. Patrz szerzej w kontekście historycznym 🔎
Pomniejsz swoje wykresy. Następnie kontynuuj pomniejszanie, a teraz oddal jeszcze trochę. Zakreśl ostatnią świecę, linię lub ruch cenowy i niech posłuży Ci jako przypomnienie o tym, jakie jest dzisiejsze kwotowanie i jaką drogę przebyło do tego momentu. Jest takie powiedzenie: w razie wątpliwości oddal się. Nie daj się zagubić w chwili, patrząc tylko na jeden dzień lub tydzień. Zamiast tego zbadaj całą historię cen. Dowiedz się, co wydarzyło się w przeszłości.
8. Gotówka to pozycja 💸
Chcesz kupić więcej? Chcesz więcej handlować? Potrzebujesz do tego gotówki. To komfort możliwości wzięcia udziału w rynkowej zmienności, kiedy tylko chcesz. Gotówka Ci to gwarantuje.
9. Unikaj paniki, FUD i FOMO 😳
Największe psychologiczne błędy mogą pojawić się wtedy, gdy rosną emocje. FUD (Fear, uncertainty and doubt) oznacza strach, niepewność i zagładę. FOMO (fear of missing out) oznacza strach przed pominięciem okazji. Są to dwie wspólne emocje na załamujących się rynkach. Z jednej strony wszyscy myślą, że koniec jest bliski, a z drugiej każdy mały ruch w górę jest kolejnym atakiem byka. Nie daj się porwać tym emocjom.
10. Zrób sobie przerwę 😀
Czasami przerwa okazuje się pomocna. Wyloguj się, zamknij aplikacje, wyjdź na zewnątrz i poćwicz. Wróć na rynki, kiedy będziesz gotowy. Twój umysł będzie teraz dobrze wypoczęty.
Mamy nadzieję, że podobał Ci się ten post i że pomoże Ci on w poruszaniu się po rynkach.
Zachęcamy do publikowania dodatkowych wskazówek lub porad w sekcji komentarzy poniżej!