Inwestorzy szukają bezpiecznych miejsc dla swoich pieniędzy, więc wszystkie inwestycje uważane za niskiego ryzyka idą w górę. Dotyczy to zarówno obligacji, jak i tzw. “bezpiecznych walut” czy kruszców.
Historyczne rekordy polskich obligacji
Rentowność polskich obligacji spadła poniżej 2%. Tak nisko była tylko raz, pod koniec 2014 roku. Rentowność obligacji to minimalna premia, jakiej oczekują inwestorzy, by warto było zainwestować w obligacje. Niska rentowność oznacza, że polskie papiery dłużne są bardzo atrakcyjne dla zewnętrznych inwestorów. Nigdy bowiem nie oczekiwali oni tak niskiej premii za trzymanie swoich pieniędzy w naszych obligacjach. Warto zwrócić uwagę, że rentowności obligacji spadają na całym świecie, nie tylko w Polsce. Niemieckie papiery przebiły już poziom -0,5%. Oznacza to, że inwestor jest skłonny dopłacić, by przetrzymać pieniądze w euro, ponieważ trzymanie ich w gotówce będzie jeszcze droższe.
Frank znów idzie na 4 zł
Kurs franka, po chwilowym uspokojeniu się na początku zeszłego tygodnia, znów idzie w górę. Obecnie znajduje się powyżej poziomu 3,97 zł, mniej więcej na tej samej wysokości co maksimum podczas ostatniego ruchu wzrostowego. Tak drogi CHF widzieliśmy ostatnio w pierwszej połowie 2017 roku. Dlaczego waluta Szwajcarii tak drożeje? Inwestorzy uważają ją za bezpieczne miejsce do inwestowania kapitału na trudne czasy. W rezultacie im gorzej na rynkach i im widmo recesji bliżej, tym więcej zapłacą kredytobiorcy walutowi. Uratować może ich decyzja banku Szwajcarii o osłabieniu swojej waluty, co zapewniłoby gospodarce chwilę oddechu.
Niespodziewane dane z kanadyjskiego rynku pracy
Zaskakujące okazały się piątkowe odczyty dotyczące sytuacji na rynku pracy w Kanadzie. Bezrobocie wzrosło do 5,7% z 5,5% pomimo oczekiwanej stabilizacji. Do tego fatalnie wypadła zmiana zatrudnienia - zamiast wzrostu liczby miejsc pracy o 12,5 tysiąca, nastąpił spadek o 24,2 tysiąca. Dolar kanadyjski początkowo zareagował na to dużą zmiennością, ale finalnie wrócił do niemal tego samego poziomu co przed publikacją danych.
Dzisiaj dni wolne w Japonii oraz Turcji, a w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych odczytów.
لا يُقصد بالمعلومات والمنشورات أن تكون، أو تشكل، أي نصيحة مالية أو استثمارية أو تجارية أو أنواع أخرى من النصائح أو التوصيات المقدمة أو المعتمدة من TradingView. اقرأ المزيد في شروط الاستخدام.