Posiedzenie Fed i wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE zdecydują o dalszych losach złotego. Wąskie pasmo wahań EUR/PLN w ostatnich dniach. Trend wzrostowy na głównej parze walutowej świata powodem spadków notowań USD/PLN. Funt brytyjski złapał lekką zadyszkę i czeka na to kiedy Bank Anglii zacznie mówić o normalizacji polityki monetarnej.
Zmienność na krajowej walucie zdecydowanie wyhamowała w ostatnich dniach. Rozpiętość notowań na parze EUR/PLN w ubiegłym tygodniu była raptem 3 groszowa. Można więc wysnuć tezę, że potencjał spadkowy nieco przygasł. Na plus działa lepsza sytuacja epidemiologiczna i wygaszanie trzeciej fali zachorowań, która powinna w niedługim czasie spowodować znoszenie kolejnych obostrzeń. Nadal jednak czynnikiem ryzyka pozostają kwestię frankowiczów i kolejne decyzje sądów w najbliższym czasie. W najbliższy czwartek wyrok wyda TSUE, który może się stać rekomendacją dla trwających spraw w kredytach w CHF i unieważniania umów. W czarnym scenariuszu, gdyby doszło do przewalutowań i powrotu do waluty krajowej według KNF banki stracą 230 mld PLN. Kwota wydaje się olbrzymia i mogłaby zachwiać niektórymi słabszymi bankami o niższym kapitale. Tyle teorii, bo w praktyce może się okazać, że z pomocą przyjdzie NBP i skorzysta ze swoich rezerw w CHF. Poziomy wsparcia i oporu dla kursu EUR/PLN będzie wyznaczać wyrysowana linia trendu.
لا يُقصد بالمعلومات والمنشورات أن تكون، أو تشكل، أي نصيحة مالية أو استثمارية أو تجارية أو أنواع أخرى من النصائح أو التوصيات المقدمة أو المعتمدة من TradingView. اقرأ المزيد في شروط الاستخدام.