W mijającym tygodniu byliśmy świadkami testu wsparcia 1,1700-38, po którym do głosu doszła strona popytowa. (Minimum zanotowaliśmy na poziomie 1,1710). Zakończenie tygodnia wypadło na poziomie 1,1843 ale cały czas znajdujemy się poniżej ostatnich szczytów 1,1910-17.
Ostatnie dni przyniosły także szereg ważnych odczytów. Na początku tygodnia poznaliśmy nastrój ekonomiczny ZEW, który wzrósł do 71,5. W Stanach Zjednoczonych zanotowaliśmy wzrost inflacji PPI oraz CPI do poziomu 0,6%. Produkcja przemysłowa w UE, była niższa niż oczekiwano i wyniosła 9,1%. Pozytywnie wypadły dane z rynku pracy w USA. Odczyt przyszłych bezrobotnych był poniżej 1 miliona. Bazowa sprzedaż detaliczna w USA wyniosła 1,9%.
Podczas wtorkowej sesji pojawiła się informacja, dotycząca szczepionki przeciw COVID-19. Jak się okazało Rosja zarejestrowała szczepionkę, zaś produkcja zaplanowana jest na wrzesień. Pierwsze szczepienia mają mieć miejsce w październiku. W chwili obecnej nadal trwają badania, jednak to nie przeszkodziło Rosji zarejestrować swój lek. Czy będzie to złoty środek, który zatrzyma pandemię? W tej kwestii zdania są oczywiście podzielone, niemniej jednak jest to optymistyczny akcent dla rynków finansowych.
W nadchodzącym tygodniu również prezentuje się ciekawie. Już w poniedziałek poznamy wskaźnik produkcyjny dla Nowego Jorku. Wtorkowa sesja przyniesie nam dane z rynku nieruchomości w USA. Oczekuje się wzrostu zarówno w ilości zezwoleń na budowę oraz w rozpoczęciu budowy domów. W środę poznamy wielkość inflacji CPI w strefie euro. Natomiast w centrum uwagi będą wieczorne zapiski z posiedzenia FOMC. Dzień później poznamy zapiski z posiedzenia EBC, następnie dane z rynku pracy w USA oraz wskaźnik przemysłowy wg FED w Filadelfii. Ostatnia sesja nadchodzącego tygodnia bogata będzie, w całą serię wskaźników PMI dla przemysłu i usług. Na sam koniec poznamy ilość sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA.
Sytuacja na rynku eurodolara nie uległa większym zmianom. Cały czas tkwimy poniżej oporu na poziomie 1,1910-17, co nadal pozwala założyć tezę z rozwinięciem korekty. (Ewentualny nieudany test oporu, pozwoli stronie podażowej na przejęcie inicjatywy). W tym wariancie kluczowy poziom wsparcia 1,1700-38, musi zostać definitywnie złamany. Pokonanie wsparcia umożliwi stronie podażowej ruch w stronę 1,1512-84. Pośrednim wsparciem będzie poziom 1,1637, czyli minimum z 27 lipca.
Z drugiej zaś strony możemy założyć alternatywną wersję. Utrzymanie się kursu powyżej 1,1700-38 lub nieudany test wsparcia, pozwoli stronie popytowej ponowić atak na ostatnie szczyty. Ewentualne wybicie powyżej 1,1917, zaneguje wariant z korektą i pozwoli stronie popytowej skierować się w stronę 1,20-1,22. Na poziomie 1,2170 znajduje się 50% zniesienia, ruchu spadkowego z poziomu 1,3996 do 1,0343.
Reasumując: para walutowa porusza się pomiędzy kluczowymi poziomami 1,17 oraz 1,19. Wybicie któregoś z nich wskaże dalszą drogę. Osobiście skłaniam się w stronę tezy z rozwinięciem korekty poniżej 1,17.
لا يُقصد بالمعلومات والمنشورات أن تكون، أو تشكل، أي نصيحة مالية أو استثمارية أو تجارية أو أنواع أخرى من النصائح أو التوصيات المقدمة أو المعتمدة من TradingView. اقرأ المزيد في شروط الاستخدام.