GRX - w oczekiwaniu na wyrok (który ciągle ma być za miesiąc)
Sprawa sądowa między GreenX Metals Limited a Skarbem Państwa Polski dotyczy roszczeń odszkodowawczych w związku z projektami kopalń Jan Karski i Dębieńsko. GreenX, wcześniej znane jako Prairie Mining Limited, zarzuca Polsce naruszenie zobowiązań wynikających z międzynarodowych traktatów inwestycyjnych, w tym Traktatu Karty Energetycznej (TKE) oraz umowy dwustronnej (BIT) między Polską a Australią.
Spór koncentruje się na zarzutach, że działania polskiego rządu skutecznie uniemożliwiły rozwój tych kopalń, co według GreenX pozbawiło spółkę wartości jej inwestycji. W 2019 roku spółka formalnie powiadomiła polski rząd o istniejącym sporze inwestycyjnym i zaproponowała podjęcie negocjacji, jednakże rząd Polski odmówił. W związku z tym spółka skierowała sprawę do międzynarodowego arbitrażu, domagając się odszkodowania w wysokości 737 milionów funtów brytyjskich (około 4,1 miliarda złotych). Sprawa sądowa GRX przeciwko Skarbowi Państwa Polski trwa już kilka lat z kilku powodów, głównie związanych z charakterem postępowań arbitrażowych oraz skomplikowaną naturą międzynarodowych sporów inwestycyjnych. Chociaż GreenX ma pewne szanse na wygraną, wynik zależy od interpretacji prawniczych i dowodowych przez trybunał, który może różnie ocenić działania Polski w kontekście międzynarodowych traktatów.
Póki co jednak spółka częściej emituje akcje niż podaje informacje o postępowaniu w powyższej sprawie. Trudno też określić jakie są szanse na zwycięstwo, choć polscy inwestorzy bez wątpienia czekają na jakiekolwiek informacje w tej sprawie. Aktualnie spółka nie ma żadnych podstaw fundamentalnych i jest rozpatrywana tylko pod względem spekulacyjnym. Trudno też powiedzieć, czy na wygranej skorzystają inwestorzy. Kurs akcji licząc od czerwca 2022 do czerwca 2023 osiągnął 440% wzrost. Od tamtej pory jednak wyraźnie idzie w dół i tylko na ewentualne plotki reaguje większymi skokami po czym dalej osuwa się.
Wykres 1. Interwał dzienny
Obecnie kurs porusza się w kierunku wsparcia z marca 2023 na poziomie 1,72zł i ewentualne przebicie tego poziomu może skierować cenę akcji do 1,6zł gdzie może nastąpić większa wyprzedaż akcji.
Wykres 2. Interwał dzienny
Natomiast w przypadku wspomnianej wyprzedaży kurs mógłby osiągnąć poziom 1,1zł czyli poziom z listopada 2022. Patrząc na wskaźniki to mamy przewagę podaży, choć MACD po raz kolejny może próbować wygenerować sygnał kupna. Jeśli się uda to faktycznie kurs może przetestować okolice 2zł (EMA26). Najpierw jednak być może warto byłoby poczekać na poziom 1,72zł, czy się wybroni.
Wykres 3. Interwał dzienny
W każdym razie jak wspomniałem papier jest typowo spekulacyjny i informacja o wynikach arbitrażu może doprowadzić do wzrostów o kilkadziesiąt procent w ciągu jednego dnia, albo spadek do poziomu czerwca 2022. Pytanie tylko jak długo inwestorzy będą chcieli czekać na wyrok.
Podobają się analizy, uważasz, że są przydatne? Możesz postawić kawę: buycoffee.to/analizyd za co dziękuję :)
Twitter: twitter.com/AnalizyD *Każda analiza to prywatne zdanie/opinia i nie stanowi rekomendacji do kupna/sprzedaży akcji"
يعمل أيضًا:
إخلاء المسؤولية
لا يُقصد بالمعلومات والمنشورات أن تكون، أو تشكل، أي نصيحة مالية أو استثمارية أو تجارية أو أنواع أخرى من النصائح أو التوصيات المقدمة أو المعتمدة من TradingView. اقرأ المزيد في شروط الاستخدام.