Podchodząc do analizy technicznej surowców w tym surowca NATGAS należy pamiętać, że różni się ona od zwykłych surowców, a na pewno warto patrzeć inaczej niż na analizę spółek, gdzie dodatkowo mamy fundamenty. Analiza Techniczna ogólnie opiera się na badaniu ruchów cenowych na rynku i poszukiwaniu wzorców, trendów oraz innych czynników, które wpływają na zachowanie ceny surowca. Dodatkowo mamy wydarzenia polityczne i gospodarcze występujące zarówno w skali mikro jak i makro. W takiej analizie należy uwzględnić wiele punktów, w tym:
1.Wykresy cenowe - jednym z najważniejszych elementów analizy technicznej jest badanie wykresów cenowych. Wykresy te przedstawiają ruchy ceny surowca w czasie, co pozwala na identyfikację trendów, wzorców i poziomów wsparcia i oporu.
2.Średnie kroczące - technika ta polega na śledzeniu średniej wartości ceny surowca w określonym przedziale czasowym. Średnie kroczące pozwalają na wykrycie trendów i określenie poziomów wsparcia i oporu. Dla mnie istotne jest również podejście do wykresu ze średnimi EMA10/EMA60 których przecięcie daje sygnał kupna lub sprzedaży i jest to znaczenie lepsze w mojej ocenie podejście niż opieranie się na EMA200 czy EMA100.
3.Wskaźniki techniczne - to narzędzia, które pomagają w identyfikacji trendów oraz w określeniu momentów kupna i sprzedaży. Przykładami wskaźników technicznych są popularne i ogólnie dostępne RSI, MACD czy oscylator stochastyczny.
4.Analiza wolumenu – obserwacja wolumenu informująca o wzrostach i spadkach wraz zmianą ceny daje inwestorowi sygnał o możliwych zmianach trendu lub jego utrzymaniu.
5.Analiza poziomów wsparcia i oporu - poziomy wsparcia i oporu to poziomy cenowe, na których ceny surowca mają tendencję do zatrzymywania się lub odwracania kierunku. Określenie tych poziomów może pomóc w planowaniu transakcji kupna lub sprzedaży.
6.Analiza wzorców – jedną z popularniejszych metod jest szukanie formacji na wykresie świadczących o zmianie trendu. Najpopularniej formacje to RGR (Ramiona-Głowa-Ramiona), oRGR (odwrócona formacja Ramiona-Głowa-Ramiona), kanał spadkowy/wzrostowy, formacja megafonu (dzisiaj będzie o tym troszkę szerzej), formacja flagi czy trójkąta, a także klina zwyżkującego/zniżkującego.
7.Analiza Zależności – w przypadku niektórych surowców warto znaleźć zależności od innych surowców np. ropa i gaz. Dodatkowo obserwowanie kursu dolara również jest istotne. W przypadku spadku kursu dolara można spodziewać się wzrostu kursu złota i odwrotnie.
Podsumowując w analizie technicznej np. surowca NATGAS warto patrzeć całościowo i szeroko, obejmując spojrzeniem nie tylko wykresy z ceną, czy wykorzystując wskaźniki cenowe w postaci średnich ruchomych, ale warto patrzeć na oscylatory typu RSI, MACD, RSX. Sprawdzać i próbować identyfikować trendy, poziomy wsparcia/oporu, a także analizę wolumenu handlu na rynku surowca. Ważne jest również uwzględnienie bieżących wiadomości i wydarzeń rynkowych, które mogą wpłynąć na cenę surowca. Jeśli spojrzymy całościowo, a następnie będziemy śledzić wydarzenia związane z tym surowcem jesteśmy w stanie odpowiednio reagować w naszych inwestycjach.
Analiza Techniczna NATGAS
W ostatnim pomyśle dla NATGAS przy cenie 2,9$ zakładałem odbicie, ale ostateczne ruch w kierunku 2$. Ruchu w górę nie było, ale ostatecznie sprawdził się scenariusz bazowy ze wspomnianym celem na 2$. Link załączam na końcu wpisu.
W tym samym pomyśle zaznaczyłem pewien możliwy scenariusz z formacją megafonu, gdzie dolna krawędź formacji wypada w okolicach 1,37$ Wykres 2. Interwał dzienny | Formacja megafonu
Od kilku dni sesyjnych utworzyło się dość mocne wsparcie na poziomie 1,95$ które w dniu 10.04 dało mocniejsze odbicie w kierunki 2,15$ jednak głównym celem wzrostów może być poziom 2,46$. Gdyby kurs dotarł w to miejsce to będzie to ważny punkt dla dalszych notowań. Ewentualne przebicie oporu da sygnał do dalszych wzrostów, aż do ostatniego szczytu na 2,96$ Oscylatory ogólnie pokazują, że jest apetyt na ryzyko i chęć do wzrostów cen tego surowca. RSX wychodzi z fazy wyprzedaży, a MACD dał sygnał kupna. Również RSI zakręca w górę. To wszystko daje sygnał do wzrostów, ale i tutaj historycznie na wykresie były zwroty akcji.
Wykres 3. Interwał dzienny | oscylatory
Co takiego może stać za wzrostem cen surowca? Warto spojrzeć na cenę ropy, która podobnie jak NATGAS podążała w silnym trendzie spadkowy, jednak w efekcie ograniczenia wydobycia tego surowca doszło do zainteresowania w kierunku gazu co mogło wzmocnić popyt na surowiec lub mamy zagranie czysto spekulacyjne nadal jednak związane z ropą.
Wykres 4. Interwał dzienny | kurs OIL_Brent
To czy mamy faktycznie tylko spekulację krótkoterminową dowiemy się po dotarciu kursu do poziomu 2,46-2,5$ tutaj bowiem może dojść do cofnięcia ceny i kontynuacji spadków zgodnie ze scenariuszem z Wykresu nr 2. Ewentualne przebicie wsparcia na 1,95$ skieruje kurs w kierunku 1,43(50% rozszerzenia Fibonacciego bazującego na trendzie) do nawet 1,31$ (61,8%) Dla mnie dodatkowym wskaźnikiem jest średnia EMA60/EMA10 ewentualne przecięcie się tych linii zawsze wskazuje mi zmianę trendu. Na wykresie dziennym EMA60/EMA10 może się przeciąć w okolicach 2,7$.
Wykres 5. Interwał dzienny | EMA60/EMA10 Jednak na wykresie godzinowym mamy wyraźny sygnał przecięcia, który dla mnie jest interpretowany jako "BUY"
Notka: Uwaga korzystając na TradingView z wykresów dla NATGAS warto zwrócić uwagę z którego źródło dla notowań korzystamy. Może się bowiem okazać, że mamy różne notowania dla tego surowca. Poniżej różnice pokazane na wykresie
Wykres 7. Źródło notowań
Wykres 8. Interwał dzienny | Różnica notowań dla NATGAS
لا يُقصد بالمعلومات والمنشورات أن تكون، أو تشكل، أي نصيحة مالية أو استثمارية أو تجارية أو أنواع أخرى من النصائح أو التوصيات المقدمة أو المعتمدة من TradingView. اقرأ المزيد في شروط الاستخدام.