Torpol S.A. w listopadzie opublikował wyniki za trzy ostatnie kwartały.
Spółka pochwaliła się zyskiem netto w wysokości 105,79 mln złotych i w porównaniu do tego samego okresu w 2021 roku zysk ten był wyższy o 293%. Zysk na akcję wynosi 4,61zł. Warto tutaj przypomnieć, że spółka wypłaciła rekordową dywidendę za 2021 rok w kwocie 3zł za akcję i w dniu nabycia do niej praw stopa zwrotu wynosiła ok. 16%
Patrząc na to jak Torpol dzieli się zyskiem z akcjonariuszami można założyć, że i za 2022 rok dojdzie do wypłaty dywidendy, która w oczekiwaniach inwestorów może wynieść od 3 do nawet 5zł zł za akcję uwzględniając również kapitał jaki został w spółce. Tutaj jednak warto czekać na decyzję zarządu nie patrząc na oczekiwania akcjonariuszy.

Spółka jest bardzo stabilna pod względem przychodów, ma portfel zamówień na 1,2 mld złotych do tego w przypadku uruchomienia KPO będzie jednym z głównych beneficjentów tych środków unijnych.
Problem jaki dotyka spółkę to branża budowlana, która dla wielu inwestorów jest dość ryzykowana. Wyceniane jest ryzyko polityczne, koszty materiałów, dostęp do pracowników i ryzyko realizacji poszczególnych umów. Patrząc jednak przez pryzmat tego jak spółka sobie radzi na rynku to może się okazać, że w dobie kryzysu mamy jedną z lepiej zarządzanych spółek na GPW dostępnej w atrakcyjnej cenie. Dzisiaj kapitalizacja spółki to ok. 383,6 mln złotych. Zysk za trzy kwartały to 105 mln netto, a cały rok może się zamknąć dla spółki kwotą 135-140mln złotych.
Jeśli więc ktoś szuka spółki na dłuższy okres do portfela IKE czy IKZE może się to okazać dobrą inwestycją. Tym bardziej, że wydaje się iż tutaj tanio to było.
Analiza Techniczna
Kurs w latach 2015-2017 poruszał się w zakresie 8-14zł, ale kiedy w 2017 roku spółka pokazała ujemny wynik netto cena akcji spadła do poziomu 3zł osiągając minimum, którego nie pokonał nawet covidowy dołek (4,8zł).

لقطة
Wykres 1. Interwał tygodniowy

Od 2017 roku mamy wyraźny trend wzrostowy, „zakłócony” wypłatami atrakcyjnych dywidend na poziomie:
0,90 zł w 2020 roku
1,53zł w 2021 roku
3,00zł w 2022 roku
To oznacza, że jeśli ktoś kupił akcje w marcu 2020 roku to koszt zakupu po dwóch latach zwrócił się w 100% a nadal mamy potencjał wypłat atrakcyjnych dywidend.
Strony technicznej to co mi się podoba to zbudowany kanał wzrostowy na spółce.

لقطة
Wykres 2. Interwał tygodniowy | kanał wzrostowy

Dzisiaj kurs akcji jest na jego dolnym ograniczeniu i można tutaj szukać szansy na odbicie. Wyjście z kanału dołem tj. poniżej 16zł mogłoby sprowadzić kurs w okolice 14zł jednak jest to wątpliwy scenariusz przy spółce, która ma tak dobre wyniki.
Dodając narzędzie rozszerzenie Fibonacciego bazujące na trendzie otrzymujemy pierwszy ważny opór w okolicach 19,6złczyli szczytu przed odcięciem dywidendy. Przebicie zaś tego poziomu może dać sygnał do dość szybkiej drogi w kierunku 22,8zł i dalej 28,8zł gdzie mamy ograniczenie środka kanału.

لقطة
Wykres 3. Interwał tygodniowy | rozszerzenie Fibonacciego

Na interwale dziennym natomiast widzimy wsparcie na EMA50 (16,26zł) i niżej EMA200 15,7zł co oznacza, że ewentualne wyłamanie się z kanału dałoby szansę na złapanie w ciągu nawet jednej sesji taki właśnie poziom ceny.

لقطة
Wykres 4. Interwał dzienny | Wsparcie EMA

Oscylatory MACD, RSI czy RSX wyraźnie wskazują na popyt i wzmacniają scenariusz wzrostowy.
Zawsze jednak trzeba mieć scenariusz negatywny dlatego warto mieć alert ustawiony na poziomie 15,3zł (poniżej świeczki z września 2022) wybicie tego poziomu dałoby sygnał do głębszej korekty w kierunku 14zł.

Wsparcie: 16,3/15,7 / 15,3 zł
Opór: 16,74/19,6/22,76zł



Fundamental AnalysisGPWTechnical IndicatorstorpolTrend Analysis

Podobają się analizy, uważasz, że są przydatne? Możesz postawić kawę: buycoffee.to/analizyd za co dziękuję :)

Twitter: twitter.com/AnalizyD
*Każda analiza to prywatne zdanie/opinia i nie stanowi rekomendacji do kupna/sprzedaży akcji"
يعمل أيضًا:

إخلاء المسؤولية