InvezzInvezz

Boom miliarderów: Najbogatsi ludzie stają się bogatsi i liczniejsi niż kiedykolwiek

Billionaire boom: 2023 sees record no. of billionaires with a record combined wealth of $12.1 trillion.

Miliarderzy na całym świecie są bogatsi i liczniejsi niż kiedykolwiek, a ich łączny majątek osiągnął niespotykany dotąd poziom.

Według spisu miliarderów z 2023 r. przeprowadzonego przez Altrata, populacja miliarderów na świecie wzrosła o 4% do 3323 osób, a łączna wartość ich majątku netto wzrosła o 9% do oszałamiających 12,1 biliona dolarów.

Ta niezwykła koncentracja bogactwa podkreśla rosnące podziały ekonomiczne, nawet wśród superbogatych.

Elitarna grupa składająca się z zaledwie 18 miliarderów, z których każdy ma majątek wart ponad 50 miliardów dolarów, kontroluje obecnie prawie 2 biliony dolarów — 16% całego majątku miliarderów.

Jest to czterokrotny wzrost ich udziału w porównaniu z sytuacją sprzed dekady, co wskazuje na szybkie tempo akumulacji bogactwa na samym szczycie.

Giganci technologiczni i Ameryka Północna dominują w boomie miliarderów

Ameryka Północna nadal jest centrum bogactwa miliarderów, a populacja miliarderów w tym kraju wzrosła o 9,9% do 1111 osób.

Łączny majątek regionu wzrósł o 15,7%, przekraczając 5 bilionów dolarów, co było spowodowane silnymi wzrostami na giełdzie i błyskawicznym wzrostem akcji spółek technologicznych o dużej kapitalizacji.

Choć raport Altraty nie wymienia nazwisk konkretnych osób, indeks miliarderów Bloomberga wskazuje na takich magnatów technologicznych, jak Elon Musk, Jeff Bezos, Mark Zuckerberg i prezes firmy Nvidia, Jensen Huang, jako osoby wyróżniające się.

Ci liderzy wykorzystali hossę na rynkach akcji i zaufanie inwestorów do innowacji opartych na technologii.

Źródło: Wealth-X, spółka Altrata, 2024

Nierówny podział wśród miliarderów

Mimo wzrostu liczby miliarderów, ich majątek nadal jest nierównomiernie rozłożony.

Większość miliarderów (84%) dysponuje majątkiem o wartości od 1 do 5 miliardów dolarów, co stanowi 42% całkowitego majątku miliarderów.

Dla porównania, mniejsza grupa 194 miliarderów, z których każdy dysponuje majątkiem wartym 10 miliardów dolarów lub więcej, kontroluje 41% światowego majątku miliarderów, czyli 5 bilionów dolarów.

„Majątek miliarderów rośnie z roku na rok i osiągnął najwyższy poziom w historii” – powiedziała Maya Imberg, szefowa działu przywództwa intelektualnego w firmie Altrata.

Uważa, że to zasługa złożonych zwrotów z inwestycji w okresach wzrostu gospodarczego, co przyczyniło się do tej akumulacji, mimo takich wyzwań jak inflacja i niepewność geopolityczna.

Źródło: Wealth-X, spółka Altrata, 2024

Indie przodują w rozwoju miliarderów

W 2023 r. Indie odnotowały najszybszy wzrost liczby miliarderów – liczba ta wzrosła o 16% do 131 osób.

Ich łączny majątek wynosi 395 miliardów dolarów, co plasuje Indie na czwartym miejscu pod względem bogactwa miliarderów, po USA, Chinach i Niemczech.

W Chinach natomiast liczba miliarderów zmniejszyła się o 15% do 304, a łączna wartość majątku zmniejszyła się do 1,2 biliona dolarów.

Altrata przypisuje ten spadek spowolnieniu gospodarki Chin i słabym wynikom rynków akcji, co odzwierciedla szersze wyzwania makroekonomiczne.

Kobiety miliarderki zyskują popularność na całym świecie

Kobiety będące miliarderkami stanowią obecnie 13% światowej populacji, czyli 431 osób.

38% z nich odziedziczyło majątki, w tym Alice Walton, dziedziczka Walmartu, i Françoise Bettencourt Meyers, najbogatsza kobieta świata i wnuczka założyciela L’Oréal.

Co ciekawe, kobiety będące miliarderkami 1,5 razy częściej niż mężczyźni są właścicielkami luksusowych nieruchomości i 1,3 razy częściej inwestują w dzieła sztuki.

W ich portfelach większy odsetek stanowią inwestycje prywatne, często powiązane z wielopokoleniowymi przedsiębiorstwami rodzinnymi.

Kobiety-miliarderki, które dorobiły się majątku własnymi siłami, działają głównie w sektorze usług finansowych i technologii, podczas gdy filantropia i usługi finansowe to najczęstsze obszary, na których skupiają się miliarderki ogółem.

W miarę jak liczba miliarderów na świecie bije nowe rekordy, rosnąca koncentracja bogactwa na szczycie wywołuje debaty na temat szerszych implikacji ekonomicznych i społecznych.


المزيد من الأخبار من Invezz

المزيد من الأخبار